2024. május 02. csütörtök
Zsigmond és Zoé napja

A szuperhős verdák életet mentenek

Soha nem látott balesetelkerülő alkalmazásokkal, 3D nyomtatóval gyártott alkatrészekkel, szélvédőbe épített kijelzőkkel és számos elképesztő újdonsággal készülnek a világ legnagyobb autógyárai a 2016-os CES technológiai kiállítására.

4799.jpgA folyamatos technológiai innovációkat és robbanásszerű haladást látva sokunkban felmerülhet a kérdés: hová vezet ez a sok újítás, és meddig fejlődik még az autóipar? Az már tavaly kiderült, hogy az önjáró autók lelépnek a sci-fi fantáziák polcáról és hamarosan be is parkolnak mindennapi életünkbe. A Mercedes a CES 2015-ön mutatta be F015 Luxury in Motion névre keresztelt prototípusát, az idei sanghaji CES Asia kiállításon pedig az Audi rukkolt elő R8 e-tron nevű automata csodájával.

 

Az önvezérlésre képes technológiákat pár éven belül már szériaautókhoz is rendelni lehet, az újgenerációs lézer szkennerrel, az ultrahangos érzékelőkkel, a radarral és videokamerákkal felszerelt önjáró autó senkinek nem álom többé. Ám az elektromos meghajtás és az önjáró autók jelenléte még csak a jéghegy csúcsa! 

 

3D-s nyomtatás és beszélgető autók

4797.jpgA 3D-s nyomtatók térhódítása nem kíméli az autóipart sem, a GM szakértői szerint pár éven belül kulcsszakmává válik majd a 3D-s nyomtató mérnök minden piaci szereplő életében. A szakértők szerint 2025-re az autók nem csak maguktól és szinte kizárólag elektromos meghajtással működnek majd, hanem mesterséges intelligenciájuk segítségével együtt is élnek majd az őket környező világgal. Az okos autók kommunikálni fognak társaikkal, tanulnak tőlük és alkalmazkodnak is hozzájuk.

 

Az alkalmazkodás egyik legkritikusabb pontja az egymás veszélyeztetése nélküli közlekedés és a balesetek kivédése lesz az önjáró autók világában. A közlekedési balesetek 90 százaléka emberi hibára vezethető vissza, az önvezető járművek térnyerésével így a balesetek száma látványosan csökkenhet majd. Számítások szerint, ha csak az utakon közlekedő járművek 10 százaléka válna automatává, azzal máris évi 1100 életet lehetne megmenteni.

 

És akkor a környezetet megóvó technológiák, valamint a balesetmegelőző alkalmazások eredményeivel még nem is számoltunk, ezekből is szép számmal találunk majd a közel 20 000 négyzetméteren, több mint 115 autós kiállítóval induló CES 2016-on.

 

CES-újszülöttek4798.jpg

Debütál egy többkamerás érzékelő rendszer, amely valós idejű környezeti információk alapján tartja a megfelelő sávban járművünket, így csökkentve a sávelhagyásból származó karambolok előfordulását. Szintén megjelenik egy esetleges akadályokat nagy sebességnél is magától kikerülő automatika.

 

A szélvédőbe épített digitális kijelzők segítenek a sofőr figyelmét az úton tartani, de bemutatnak egy vezetés közbeni chatelést korlátozó technikák is. A technológia lényege, hogy fizikai és hangjelzéssel tudatja a sofőrrel, ha sebességváltáson kívül engedi el a kormányt, ezzel segítve elő a biztonságos úttartást. De persze nem csak úton levőkre figyelnek oda korunk mérnökei, a gyalogosfigyelő szenzorok a másodperc tört része alatt reagálnak és speciális vészfék technológiával vigyáznak az úton áthaladókra.

 

A soron következő CES-t 2016. január 6–9. között rendezik Las Vegasban, ahol számtalan termék és szolgáltatás világpremierjére számíthatunk a fogyasztói elektronika teljes ökoszisztémájából.